Komu ležia Kremničania v žalúdku?

Autor: Daniel Gelien | 5.11.2013 o 15:57 | (upravené 5.11.2013 o 17:10) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  158x

Keď sme si ako poslanci BBSK v mesiaci apríl v deň rokovania zastupiteľstva našli na poslaneckých ľaviciach návrh uznesenia o nesúhlasnom stanovisku k ťažbe v Detve, neváhali sme. Podporili sme kolegov hlasovaním a to aj napriek tomu, že tento materiál neobsahoval stanoviská príslušných komisií, ani konkrétny projekt ťažby a nevideli sme k nemu ani stanoviská dotknutých samospráv, či mikroregiónov. Ale zahlasovali sme ZA, lebo išlo o odkaz detvianskej verejnosti, že sme s nimi, vážime si túto zem a nechceme, aby sa stala miestom pre dobrodruhov, ktorých jediným cieľom je zisk.

Áno, uznesenie bolo deklaratívne, ale jeho sila pre spoločnosť v danom regióne je neopísateľná. Ešte počas tohto rokovania som sa snažil do uznesenia zaradiť aj Kremnicu, neúspešne.

 

V auguste prišlo ďalšie zastupiteľstvo a s ním nový pokus presadiť v župnom parlamente rovnaké uznesenie ako mala Detva. Tentoraz sa ku mne pripojili ďalší dvaja kolegovia za okres Žiar nad Hronom a tak sme predložili spoločný poslanecký návrh. V deň rokovania pred schválením programu predseda poslaneckého klubu strany SMER navrhol tento bod z rokovania stiahnuť. Ako dôvod bolo uvedené, že tento materiál neprešiel komisiami, že neexistuje v regióne jednota k tejto problematike a nie sú známe všetky stanoviská. Aj napriek protestu proti takémuto postupu, parlamentná matematika nepustila a bod nám z rokovania vypustili.

 

Nevzdali sme sa a pripravili sme opäť spoločný poslanecký návrh, tento raz všetci štyria poslanci BBSK za okres Žiar nad Hronom, ktorý sme samozrejme doručili aj príslušným komisiám. Okrem toho sme získali stanoviská starostov z príslušného mikroregiónu, kde sa všetci prítomní vyjadrili, že sú proti povrchovej ťažbe kyanidom a nesúhlas s takou ťažbou deklarovali aj poslanci Mestského zastupiteľstva v Kremnici v mojej prítomnosti. Októbrové zasadnutie krajského zastupiteľstva však prinieslo rovnaký scenár. Opäť z poslaneckého klubu strany SMER prišiel návrh, aby sa tento bod z rokovania stiahol, lebo neprešiel komisiami. Darmo sme argumentovali, že sa používa rozdielny meter na Detvu a Kremnicu, že tentoraz je podaný poslanecký návrh všetkými poslancami za príslušný okres, že má k dispozícii stanoviská starostov i poslancov mesta Kremnica. Nepomohlo. Opäť hlasovaním bol tento bod stiahnutý z rokovania.

 

Podrobne som si analyzoval vyjadrenia po tomto zastupiteľstve a priznám sa, že im vôbec nerozumiem. Župan prehlásil, že je proti ťažbe, že urobí všetko preto, aby po voľbách aj Kremnica mala takéto uznesenie, ale nesmie byť prijaté v chaose, počas predvolebnej kampane a až potom, keď to prejde komisiami a budú na stole všetky stanoviská napr. aj zamestnávateľov z regiónu. Svoje prehlásenie ukončil konštatovaním, že aj tak pôjde len o deklaratívne uznesenie. Predseda poslaneckého klubu strany SMER zase poskytol vyjadrenie, že to neprešlo komisiami, že neexistuje uznesenie mikroregiónu a že posledné uznesenie Kremnice hovorí o tom, aby sa postupovalo v zmysle zákona. Naviac pripustil možnosť, že by po prijatí takéhoto uznesenia mohli nasledovať žaloby, ba priam arbitráže.

 

A teraz si tieto vyjadrenia rozmeňme na drobné. Župan z tej istej politickej strany hovorí, že po voľbách sa problém Kremnice vyrieši. Šéf poslaneckého klubu tej istej strany hovorí, že sa niet k čomu ešte vyjadrovať, lebo nebola podaná konkrétna žiadosť a takéto uznesenie by teraz mohlo spôsobiť len problémy. Z toho teda dedukujem, že župan síce deklaruje, že je proti ťažbe, ale presadiť to vo vlastnom klube nedokáže. Šéf klubu zase tvrdí, že prijatie takého uznesenia je teraz zbytočné a treba sa vyvarovať súdom a arbitrážam. No a šéf klubu politickú moc má, lebo jeho návrh o stiahnutí bodu z programu dvakrát prešiel. Takže po voľbách sa nezmení vôbec nič. Ak sa niekto odvoláva na komisie, tak treba dodať, že vždy pred konaním zastupiteľstva zasadajú, len v októbri zrazu nezasadli. Ďalej treba otvorene povedať, že zloženie komisii zodpovedá zloženiu krajského parlamentu, ktorý členov komisii volí. Čiže ten, kto má väčšinu v parlamente, má väčšinu aj v komisiách. Ak si teda väčšina v parlamente povie, že sa o tom rokovať nebude, nebudú o tom rokovať ani komisie. Nestretávame sa s politikou prvý deň, aby sme nepochopili, ako funguje tento systém. Argument o zneužití témy v predvolebnej kampane už asi ani nemá význam komentovať, lebo práve vďaka neochote autorov tohto argumentu, sa táto problematika nevie uzavrieť od apríla 2013.

 

Čo mi z toho teda vychádza? Prehlásenia najsilnejšieho politického klubu v župnom parlamente vôbec nie sú jednotné a vôbec nedošlo u nich k dohode, ako ich neochotu o tom rokovať vysvetlia verejnosti. Ten, čo tvrdí, že zabezpečí také uznesenie po voľbách, nemá ani hlasovacie právo. A ak má taký vplyv, prečo ho nevyužil už teraz a mohol zbierať politické body v kampani. Ten, čo hľadá dôvody prečo o tom nerokovať, má zase skutočnú politickú moc cez poslancov a dokázal nám to už dvakrát. Takže jednoducho nie je záujem, aby také uznesenie o Kremnici prešlo a dôvody sú nám nateraz neznáme. Niekedy mám pocit, že sa niekto spolieha nato, že práve župné voľby zabezpečia výsledok, ktorý do župného parlamentu posunie kandidátov, ktorí uznesenia o Kremnici jednoducho predkladať nebudú. A z tohto sna ich môžete prebudiť len vy - občania regiónu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?