My máme šetriť a oni budú míňať

Autor: Daniel Gelien | 6.10.2013 o 17:03 | (upravené 6.10.2013 o 17:40) Karma článku: 18,85 | Prečítané:  1574x

Už dlhšiu dobu pozorujem vyjadrenia vládnych predstaviteľov o tom, že samospráva síce prisľúbila šetriť, ale to šetrenie nie je podľa predstáv vlády. Obce a mestá vraj šetria málo, ich snaha je nedostatočná a neprináša vládnej garnitúre očakávaný efekt. Najhoršie na tom je skutočnosť, že páni z vládnych limuzín už nezostávajú len pri konštatovaniach, ale postupne prechádzajú k verejným vyhrážkam. Z úst samotného premiéra bolo počuť jeho suverénne vyjadrenie, že ak obce a mestá v tomto roku nebudú šetriť toľko, koľko sa zaviazali, tak budúci rok dostanú o to menej podielových daní. Pre niekoho jednoduchá matematika, pre nás zo samospráv priliatie oleja do ohňa.

Predovšetkým by mi mohli byť tieto vyjadrenia ukradnuté, lebo som štatutárom obce do 500 obyvateľov, ktorej sa záväzok šetrenia netýka. Ale na druhej strane sa ma ako starostu podobné vyjadrenia dotkli, lebo my tiež nie sme na kľúčik a mám pocit akoby samospráva prestávala byť samosprávou. Aj napriek tomu, že naša obec nepatrí medzi tie povinné, ktorých sa šetrenie bytostne dotýka, nemá žiadny dlh, hospodári s prebytkom a snaží sa neznižovať štandard vidieckeho života. To znamená, že nevypína v noci verejné osvetlenie, zabezpečuje zimnú údržbu ciest, pravidelne štyrikrát ročne kosí všetky verejné priestranstvá a vďaka aktívnej separácii drží ročný poplatok za odpady nezmenený. Okrem toho pravidelne odkupuje poľnohospodársku pôdu a investuje do vypracovania projektov, aby bola pripravená čerpať prípadné eurofondy. Ale aj my sme pocítili zníženie podielových daní za posledné roky, aj my sme museli obmedziť počet stálych zamestnancov a hľadáme úsporné opatrenia kde je to len možné.

 

Život na vidieku však nemôže zastať len preto, že si niekto v excelovskej tabuľke upraví celoštátny rozpočet s víziou, že túto sumu obetujú mestá a obce. To už máme obetovať základné funkcie samosprávy? To už máme likvidovať záujmové, kultúrne, či športové organizácie miest a obcí, ktoré sme roky kriesili a sme radi, že konečne sa v obciach a mestách kreovali a vyvíjajú vlastnú činnosť, čím dvíhajú latku úrovne vidieckeho života? Predovšetkým starostovia menších obcí sú tí prví, ktorí sa zoči-voči stretnú s realitou a pre občanov sú prvým kontaktom s verejnou správou. A preto si myslím, že už nemáme kde šetriť a nemienime našim ľuďom znižovať úroveň života preto, aby sme splnili niekoho sny, ktoré sa aj tak časom rozplynú a úspora samosprávy skončí v megalománskych projektoch štátu, ktoré prinesú na oko zlepšenie imidžu vlády, ale spoločnú ekonomiku potiahnu ku dnu a nie na hladinu.

 

A preto ak chcú vládne orgány míňať, predsa mám pre nich nejaké odporúčania. Nech ich predstavitelia dokážu verejnosti, že to myslia vážne a nech rovnako ako ja, nepoužívajú služobný mobil, služobný notebook, nech zverejňujú pravidelne tok financií, svoje služobné cesty, dlh organizácii, ktoré reprezentujú a dajú priestor verejnosti, nech sa pohrabe v ich majetkových a daňových priznaniach. A potom možno nastane obdobie, že im budú ľudia dôverovať, budú veriť tomu, čo budú od nich počuť a nebudú sa obávať, že ich dôvera odovzdaná voľbami skončila ihneď po prevzatí ministerských menovacích dekrétov. Pokiaľ nás však nemienia presvedčiť, že si kohútiky výdavkov škrtia rovnako ako my v samosprávach, nemôžu od nás očakávať, že my budeme šetriť na našich občanoch a oni budú zase len míňať...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?